Honey - 2017- 6lb Jar - LOCAL PICK UP ONLY

Aurora Bee Company


Sale price $ 78.00 Regular price $ 103.02
Honey - 2017- 6lb Jar - LOCAL PICK UP ONLY

A few years back, we would bottle up and sell every ounce of honey we harvested from our hives as soon as we extracted it. That lead to long stretches of time where we didn't have any honey available, which lead to us having to turn folks away, which is incredibly sad.

This last year, we decided that we wouldn't follow that tradition because it isn't fun to tell someone "SORRY! SOLD OUT!" every time they ask for honey.

So 2017 was the first year we ever held back on bottling.

That also means 2017 was the first year we ever saw our honey being used throughout the area at awesome restaurants and breweries simply because we had some available. 

Seriously, Aurora Bee Company honey ended up in the coolest places:

Check out these restaurants!
Sovereign in Plainfield, IL
Crusade Burger Bar in Yorkville, IL
Entente in Chicago, IL (CONGRATS ON THE MICHELIN STAR!)
Endiro Coffee in Aurora, IL 
Barrel + Rye in Geneva, IL 
Maize & Mash in Glen Ellyn, IL 

AND THIS DISTILLERY!
Black Dog Distillery in Plainfield makes an incredible cocktail with our honey, and also stocks it for sale too!

AND THEM BEERS TOO!
Aurora Bee Co honey was included in the INCREDIBLE Trub Wizard NEIPA from 18th Street Brewery (and joined by Mikkeller San Diego) out of Hammond, Indiana!
And we JUST got word that our honey will soon be featured in a chardonnay barrel-aged saison from Foreign Exchange Brewery!

So because of this, and because we like it when people like what we sell, we've also made the decision to sell larger jars of our honey for local pick ups and deliveries!

IF YOU ARE DEAD SERIOUS ABOUT NEEDING A 6LB JAR SHIPPED TO YOU VIA UPS GROUND, EMAIL US AND WE CAN ESTIMATE THE COST AND SEND AN INVOICE AND GET YOU SQUARED AWAY, BUT THIS IS A GLASS JAR OF HONEY, SO THINK ABOUT WHAT THAT WOULD LOOK LIKE BROKEN ON YOUR DOORSTEP. 

You can read about our hives and our philosophy behind our operation on other store pages, but our 6lb jars will routinely be blends of the bottoms of buckets that we use to fill our 1.06lb bottles. That means each jar will contain a little of this and a little of that, with the predominant harvest date being written on the lid of the jar. 

ABOUT THE HONEY:

The only thing we do to our honey is double sieve it, and that's only to get the wax and the dead bees out. Sometimes you get free bits of beeswax that somehow escaped the sieve, for that we apologize, or say you're welcome, depending on how you feel about bits o wax.

We leave everything else alone.

We encourage a teaspoon a day for every member of your family to make them more good looking, improve stamina, and to possibly aide in battling seasonal allergies.

REMEMBER: Honey does not go bad, so if it starts to crystallize from getting too cold, toss the jar in the sink and soak it warm water for a few minutes. Or utilize the crystallized honey for baking, marinades, wing sauce, rib rubs, or peanut butter protein balls, which is what we do. 

Our retail price for the year 2017 was $17.17 per 1.06lb bottle.

$17.17?!?!?!?!?

Yes, the price in 2017 was $17.17, as it was $11.11 way back in 2011 when we first started bottling and selling the honey instead of just obsessing over how awesome it was. In the year 2020 this honey could sell for $20.20, and if it doesn't sell, we will eat it ourselves.

For our 6lb jars, we realize that $103.02 is a bit steep, so we made the price $78.00 to be able to toss in a free pound and a half (almost), and some stickers, as well as allow for local delivery if we know you and trust you won't kidnap us. (SORRY WE WATCH A LOT OF 48 HOURS MYSTERIES!)

If that's too rich for your blood, you won't offend us. Just remember: It doesn't matter where you buy your honey, as long as you know a person put their entire soul into the bottle.

And here, well, you're tasting Joel. Enjoy eating Joel please. #EATJOEL

Related Products